Ručně točená keramická nádoba OLLA je určená k řízenému zavlažování rostlin za pomoci kapilárního vzlínání.

Neglazovaná hliněná nádoba se zabuduje do zeminy záhonu až po své hrdlo a naplní se vodou. Rostlinám, které jsou vysázené v její blízkosti, nádoba poskytuje vodu za pomoci kapilárního vzlínání. Nejenže okolní zemina tak „nasává“ vláhu přímo ze stěn nádoby, ale především rostliny cítí tento zdroj vody a vyvinou svůj kořenový systém směrem k nádobě. Rostliny potom svými vlásečnicovými kořínky nádobu obrostou a odebírají vodu přímo z vlhké stěny nádoby. Můžeme říci, že rostliny „pijí“ vodu přímo z nádoby OLLA. Tento způsob zavlažování poskytuje rostlině nejen pravidelný přísun vody v množství, v jakém ji rostlina zrovna v danou chvíli potřebuje, ale také velmi zásadně snižuje množství vody potřebné k zavlažování. Spotřeba vody tak klesá až o 70 – 90% oproti klasické zálivce, při níž se velká část vody ztrácí povrchovým odparem. Spolu s úsporou vody nádoba OLLA šetří také náš čas, který jinak musíme věnovat pravidelné zálivce, neboť naplnit nádoby vodou je mnohem rychlejší a také tak nečiníme tak často, jako při povrchové zálivce.

Současně se sníženou spotřebou vody stoupá výnos pěstované rostliny a klesá množství plevele.

Zavlažování pomocí nádoby OLLA je tisíce let stará technologie, která stále patří k nejúčinnějším a nejúspornějším doposud známým způsobů zavlažování. Nenajdeme jednodušší, čistější a současně účinnější metodu distribuce vody k rostlinám.

Nádoby OLLA používáme na venkovních záhonech, vyvýšených záhonech, velkých kontejnerových nádobách či ve sklenících.

Naše nádoba OLLA je vyrobena u nás doma v České republice z české keramické hlíny.

Zavlažovací nádoba OLLA vyrábíme buď metodou vytáčení na hrnčířském kruhu ne odlévání do forem. Jaký je tedy rozdíl mezi nádobou vytáčenou a odlévanou?

Na první pohled je viditelný rozdíl v barvě hlíny a na odlévané nádobě je zřetelný půlový šev, který vzniká při odlévání do formy. Tento prvek zůstává záměrně přiznám a není retušován. Naopak na vytáčené nádobě jsou znát stopy po ručním točení. Odlévaná nádoba OLLA je taky o něco lehčí.

A co se týká funkčnosti obě dvě nádoby fungují na stejném principu, jen točená má o trochu pomalejší distribuci vody.

Vytáčenou nádobu OLLA budeme mít ve stále nabídce, neboť chceme spolu s vámi nadále podporovat zachování tradičního řemesla rukodělné výroby keramiky na hrnčířském kruhu.

Hmotnost pro dopravce 3 kg
Rozměry 27 × 27 × 37 cm