Modulový zavlažovací systém OLLA  je soustava keramických kapslí, která slouží k zavlažování rostlin pěstovaných na záhonech či ve sklenících. Tento zavlažovací systém je napojený na zásobník s vodou, z kterého je plynule a stále doplňován. Jedná se o jednoduchou, čistou a velmi účinnou metodu zavlažování, která šetří nejen vodu, ale také váš čas. .

Tyto moduly jsou vyrobeny stejným způsobem jako zavlažovací nádoba OLLA a zachovávají si tak stejnou schopnost kapilárního vzlínání. Mimo této fyzikální zákonitosti využívá modulový zavlažovací systém OLLA ještě fyzikálního principu spojených nádob. Jednotlivé moduly jsou v sériovém zapojení za sebou propojeny hadicí.

Moduly OLLA používáme k zavlažování rostlin pěstovaných na jak na klasických tak vyvýšených záhonech, ve sklenících či ve velkých pěstebních nádobách na terasách a balkonech. První z modulů je spojen se zdrojem vody, kterým je například sud s dešťovou vodou či jakákoli jiná nádrž na vodu. Tento zdroj vody musí být umístěn nepatrně výše než se nachází samotný modulový zavlažovací systém na záhoně a tím je zajištěno, že bude docházet k jeho samovolnému plnění vodou. A tak je zavlažování pomocí hliněných nádob OLLA ještě zdokonaleno o samovolné a neustálé doplňování vody do nádob, tedy do modulů OLLA.

Kde vzít tu správnou hadici na propojení zavlažovacích modulů? 
Dále je potřeba ke každé variantě modulového zavlažovacího systému OLLA objednat potřebnou délku propojovací hadičky, která není součástí balení. Je to proto, že nevíme, jak daleko budete mít jednotlivé moduly od sebe a taky v jaké vzdálenosti od zdroje vody bude první modul! Naše doporučení je mezi jednotlivými moduly mít vzdálenost minimálně 1,20m.

Modul OLLA je možné kombinovat s květináčovými moduly OLLA a vytvořit tak zavlažovací systém přímo na míru vašemu balkonu, terase či zahrádce. Do velkých květináčů s výsadbou plodových rostlin nainstalovat velký modul OLLA, do drobných květináčů s bylinami či truhlíků s květinami zapíchnout malý modul OLLA květináčová. A to vše propojené jednou hadičkou a napojené na zdroj vody.

Jaké jsou hlavní přínosy této metody zavlažování?
Největším přínosem je snížení množství vody potřebné k zavlažování rostlin a také času, který je nutno zavlažování věnovat. Například díky této metodě zavlažování není během léta potřeba rostliny zalévat denně, jak jsme zvyklí při klasické povrchové zálivce. Dalšími benefity je mnohem větší výnos pěstované plodiny a omezení výskytu plevelných rostlin na záhonech, plísňových onemocnění a také škůdců jako je například plzák španělský.

Zavlažování pomocí nádoby OLLA je tisíce let stará technologie, která stále patří k nejúčinnějším a nejúspornějším doposud známým způsobů zavlažování. Nenajdeme jednodušší, čistější a současně účinnější metodu distribuce vody k rostlinám.

Kde všude je možné modulový systém OLLA použít?
Modulový zavlažovací systém OLLA použijeme k zavlažování rostlin v takovém místě, kde můžeme umístit zdroj vody (sud či soudek na vodu) a kde nám nebude překážet hadice natažená mezi jednotlivými moduly.

Jak podávat hnojiva ve vodě rozpustná či jak používat rostlinné jíchy?
Je dobré si uvědomit, že hnojení není zavlažování. A tak ať používáme hnojiva syntetická či přírodní preparáty a nacházíte v tekuté formě, vždy je rostlinám podáváme přímo do zeminy v květináči či truhlíku a nikdy je nelijeme do zavlažovací nádoby ani do modulového systému OLLA. V rámci zachování co nejdelší životnosti zavlažovacího systému používáme k zavlažování pouze čistou vodu, v ideálním případě vodu dešťovou zbavenou nečistot jako jsou listy, květy a jiné nečistoty.

Je hadice k propojení modulů součástí balení modulového zavlažovacího systému? 
Ne, hadice není součástí balení. Je to z toho důvodu, že nevíme, jak budou vaše moduly od sebe daleko rozmístěné či v jaké vzdálenosti bude zdroj vody. Proto je potřeba hadici zakoupit zvlášť podle vaší individuální potřeby. A hadici naleznete v našem e-shopu tady.

Kde se nachází výroba?
Naše nádoba OLLA je vyrobena u nás doma v České republice, přesněji řečeno ve Slezsku v Krnově, a to z moravské keramické hlíny.

Máte ještě více otázek, na které jste nedostali odpověď?
Tak možná vaši odpověď najdete tady.

Vysvětlení, jak funguje zavlažování hliněnými nádobami OLLA ve 3O vteřinách, naleznete v tomto ilustrovaném videu zde.

Hmotnost 1,7 kg
Balení

1 ks, 3 ks, 6 ks, 9 ks