Výsevní dny začala sestavovat Maria Thun (1922–2012) na základě pokusů s výsevy zelenin a dalších plodin, které prováděla v různých termínech (za různých konstelací) od roku 1952. Poprvé vyšly Výsevní dny (Aussaattage) v roce 1963. Po smrti Maria Thun pokračuje v sestavování a vydávání její syn Matthias Thun.

Maria Thun zjistila různé utváření jednotlivých částí rostlin v závislosti na postavení Měsíce ve zvěrokruhu v okamžiku výsevu plodiny. Jde při tom o postavení Měsíce před příslušným astronomickým souhvězdím zvěrokruhu (nikoli o jeho postavení ve znameních astrologického zvěrokruhu). Výsevní termín má vliv nejen na výši výnosu, ale také na kvalitu, tzn. vybarvení, chuť, trvanlivost apod. Významný pro trvanlivost je také termín sklizně.

Maria Thun prokázala, že při dodržení stejných podmínek pro sadbu, stejné okopávání a pletí, stejný způsob sklizně a podobně budou plodiny vykazovat jiné kvantitativní a kvalitativní kvality a to v závislosti na době kdy byly tyto činnosti prováděny s ohledem na pohyb planet a měsíce – tedy, že život na Zemi je ovlivňován kosmickými rytmy. Toto ovlivnění je někdy také označována jako „Thun efekt“. Je nutno podotknout, že „Thun efekt“ je výrazněji pozorovatelnější v zahradách, které používají biodynamické přípravky, anebo jinak řečeno: „Thun efekt“ je méně pozorovatelný u hlíny s menšími známkami života.

Maria Thun začínala s oddenky trvalek a ředkvičkami, postupně se její výzkum rozrostl až na celou zahradu. Při výzkumu byly sety například ředkvičky v pravidelných, například hodinových intervalech, kultivovány stejným způsobem v rozdílných dobách a po sklizni (jakož i v době pěstování) byly zaznamenány rozdíly v množství, kvalitě, náchylnosti na škůdce, skladovací vlastnosti a podobně. V raných počátcích se rozdíl ukázal více patrný až po zvážení sklizně. Výzkum začal v roce 1954 a v roce 1955 přizvala Maria ke spolupráci i odborníka na statistiku.

Matthias Thun, který se věnuje chovu včel, vysledoval příslušné vlivy také u chování včelstva. Jeho doporučení pro včelaře jsou součástí Výsevních dnů.

Hmotnost 0,2 kg